Alergická reakce

Alergická reakce může mít mnoho podob. Může být lokálnícho charakteru (např. otok po štípnutí hmyzem, rýma atd.), anebo systémová (anafylaxe). Alergická reakce je imunopatologický mechanismus, je to reakce na styk s alergenem. Ten se do těla může dostat různými způsoby:

  • vdechnutím (např. pyly, aerosoly atd.)
  • polknutím (typicky potravinové alergie - mléko, hlavonožci atd.)
  • přes kůži (kontaktem např. se saponátem, chemikáliemi atd.)
  • krevní cestou (podání léků injekční cestou, bodnutí hmyzem atd.)

Alergická reakce lokální

Klasickými lokálními alergickými reakcemi je zduření nosní sliznice, zarudnutí a svědění oči (z čehož se může vyvinout alergický zánět spojivek). Tyto příznaky jsou typické například pro alergie na pyl či pro alergii na kočky. Lokální reakcí může být i otok po štípnutí hmyzem.

Lokální reakce se však mohou přeměnit v reakci systémovou, a to v těch případech, kdy se jedná o silnou alergickou reakci.

Alergická reakce systémová

Například alergici na včelí bodnutí mají zúžení průdušnice, jakmile se dostane látka z včel do těla. Pacient se začne dusit, až z toho dostane astmatický záchvat, ale to není podmínkou. Dalším horším příznakem je ztráta sluchu, zraku nebo chuti. Mezi menší alergické reakce, které člověka nijak neohrožují, patří ekzémy, vyrážky a jiné kožní reakce. Při pylové alergii se také projevuje bolest hlavy.

Prevence alergické reakce

Jakmile chceme zjistit, na co konkrétně jsme alergičtí, přemístíme se na alergologii, kde vyzkouší různé testy, aby zjistili konkrétní alergeny. Alergen je částečka obsažená v pokrmu, na zvířeti, ve vzduchu apod. U některých lidí je alergická reakce také vyvolávána některými léky – například Antibiotiky.

Alergie nemusí být vyvinutý v průběhu našeho života, ale také může být dána dědičně, což se nazývá atopie. V našem laickém životě jsme se již mohli setkat s pojmy atopický ekzém. Mezi další dědičné alergické reakce patří alergie na pyl a alergické astma. Lidé, kteří trpí atopií, nejsou alergici, ale atopici. Mají vrozenou schopnost tvořit ve větším množství protilátky imunoglobinu E, které reagují na alergeny v zevním prostředí – pyly, plísně.