Méně obvyklé formy alergie

V naší společnosti jsou nejčastějšími formami alergie například alergie na pyl (zvaná též senná rýma), alergie na domácí zvířata (nejčastěji jde o kočky), klasické astma nebo třeba alergie na potraviny. V moderní době se ale vyrojily doslova jako houby po dešti i jiné typy alergií, které by asi ještě před několika desítkami let lékařská věda dost možná odsunula alespoň z jisté části do říše pohádek a výmyslů. O co konkrétně jde?

 

Alergie na hmyz

Doslova bouřlivou alergickou reakci, při které může dojít i k ohrožení života, může vyvolat jedno včelí nebo vosí bodnutí. Alergie na bodnutí hmyzem trápí dle odhadů lékařů asi dvě procenta populace, včelí produkty včetně jejich vroucího bodnutí pak nesnese přibližně jeden z tisíce. Pokud víte, že jste alergičtí na hmyz, je třeba u sebe - zvláště během letních měsíců nebo procházek po lese - nosit přípravky antialergické první pomoci.

Alergie na léky

Alergická reakce může přijít i tam, kde by ji asi podle předpokladů nikdo nečekal. Moderní doba s sebou ale přinesla velké množství různých léčiv, které ne vždy musí náš organismus v klidu snášet. Zvláště tehdy, kdy očkování proti různým chorobám podstupujeme doslova každoročně a na takové množství chemie v organismu nejsou někteří z nás právě stavění. Ošetřující lékař by pak měl určit, na co vlastně organismus reaguje - jestli je to předávkování léku nebo přímo jeho nesnášenlivost či jde o projev nežádoucího účinku léku, v takovém případě pak musí předepsat něco trochu jiného.

Alergie na plísně

Světe, div se - alergickou reakci může vyvolat i zdánlivě obyčejná plíseň. Projevy tohoto druhu alergie se zhoršují ve vlhkém prostředí a hrozí prakticky celoročně a mohou nás potrápit vlastně kdykoliv. Lékaři i pacienti často tento druh alergie lehce podceňují, vy byste však neměli! Dokáže udělat stejnou neplechu jako alergie na potraviny či pyl.

Číst 12184 krát
Více z této kategorie: Alegická reakce »