Alergie a hlavní spouštěče

Alergeny a z nich plynuoucí alergie jsou v dnešní době skutečnou metlou lidstva. Nezdravý životní styl, který nás každodenně obklopuje, je jedním ze spouštěčů mnoha alergických reakcí, které by asi v jiné epoše vývoje lidstva neměly takový rozmach. O co konkrétně jde?

Alergie a příčiny

Určitě lze hovořit například o životním prostředí. Jeho stav se rok od roku zhoršuje, a to nemluvíme jen o takzvaných "kyselých deštích", faktorů, které negativně ovlivňují naši biosféru je skutečně mnoho. Přemýšleli jste někdy o složení vašeho jídelníčku? I ten může snadno přispět k rozvoji alergie. V potravě, která je určená pro moderního člověka 21. století, se skrývá nečekaně vysoké množství chemie. Samozřejmě, potraviny je nutné konzervovat, ale různá barviva a jiná zbytečná aditiva jsou přidávána spíš proto, aby se výrobek prodal. Rudější kečup, zlatější medovina, křupavější rohlík. Po ekvivalentech těchto potravin, které nejsou uměle přibarvovány, bychom dle vzhledu asi ani nesáhli.

Alergie jako civilizační choroba

Nepřítelem dnešního člověka je také jakási rozmazlenost. Alergickou reakci totiž může způsobit i obrovská choulostivost organismu. Dříve se naši předkové natěsnali v rámci celé rodiny třeba i do jedné místnosti spolu s domácími zvířaty. Tato místnost nebyla jistě dobře vytopená a dnešní člověk by podobné podmínky dlouhodobě přežíval jen těžko. Samozřejmě, jde o drastický příklad, ale dnešní přetopené a skvěle klimatizované byty, kanceláře, školní budovy a tak podobně nám zrovna v boji s alergiemi nepomohou.

A to ještě není vše. Moderní člověk musí také snášet spoustu očkování, a to často už od kojeneckého věku. Imunitní systém je pak dezorientován a alergická reakce je často vyvolána zdánlivou drobností, kterou by za běžných okolností přešel mávnutím ruky.  Posledním aspektem, který může alergii vyvolat, je dědičnost. Pokud máte oba rodiče alergiky, je u vás šedesátiprocentní pravděpodobnost budoucího výskytu alergie, zvýšené riziko přináší i sourozenec - alergik.

Číst 5365 krát