Alergologie

Máte podezření na to, že se u vás poprvé projevily příznaky alergické reakce? Chcete mít jistotu a ne se jen trápit dohady? V tom případě určitě zamiřte na alergologii, kde vám rádi pomohou. Příznaky, které mohou souviset s projevem alergické reakce, se vyplatí nepodceňovat.

Až třetina z nás je nositelem genů, které mohou být k alergiím snadno náchylné, přibližně čtvrtina z tohoto počtu se pak alergie bohužel někdy během života skutečně dočká.

Alergologie

Pokud zdánlivě bez příčiny slzíte, trpíte nezvykle dlouho trvající vodnatou rýmou nebo máte na kůži kopřivku, je pravý čas zavolat na alergologii a objednat se na vstupní vyšetření. Na alergologii vás může odkázat i praktický či oční lékař, který si během vaší návštěvy povšimne něčeho neobvyklého. Není se čeho bát, současná medicína zná mnohé bezbolestné metody vyšetření, které zjistí během chvilky, zda je alergie v rozpuku či jde vlastně jen o planý poplach. Jak tedy vlastně vyšetření na alergologii probíhá?

Alergologické testy

První návštěva potrvá trochu delší dobu, je totiž třeba vyhodnotit výsledky kožních testů (kterým se také odborně říká "prick testy"), doplňujících vyšetření a tak podobně. Cílem vyšetření je zjistit typ vaší alergie - do kůže na zápěstí a předloktí se vpíchnou mikroskopické dávky alergenu. Po zhruba čtvrthodině už lze dobře vysledovat, kde je kůže zarudlejší (a kde tedy pravděpodobně nastala alergická reakce) a vůči kterému alergenu jste de facto imunní. Měří se vlastně velikost "pupenu", pokud překročí tři milimetry v průměru, bohužel do vašeho života zavítala alergie.

Kožní testy jsou sice poměrně finančně nákladné, jsou ale v rámci vstupního vyšetření naprosto nutné. Na jejich základě totiž dokáže alergolog vysledovat, jaký alergen by vás mohl trápit a stanoví budoucí léčbu, která může sestávat jak z preventivních opatření, tak z dlouhodobé imunoterapie pomocí vakcín, ale i antialergických léčiv, kterých je v tuzemských lékárnách připravena celá řada.

Číst 4896 krát