Léčba alergie

Alergie de facto není ani tak nemoc, jako spíše "jen" imunitní reakce organismu. V současné době jde o hojně rozšířený jev, který znepříjemňuje život velkému množství lidí. Na nás je, abychom nemocnému umožnili žít co nejsnadněji, tedy aby pociťoval příznaky alergie co nejméně. Jak na to?

 

Vyhýbejte se alergenům!

Alergické reakce můžeme samozřejmě omezit odstraněním alergenů z okolí nemocného, stejně tak by se měl jisté selekce dočkat i jídelníček. I kdyby našemu dítěti chutnaly oříšky, mandle nebo třeba některé z mléčných výrobků, nelze v tomto případě jednat jinak.

Pro omezení nepříjemných alergických reakcí musíme jednat rázně. Tedy z našeho bytu či domu vystěhovat koberce, nakoupit adekvátní lůžkoviny (ideálně ty z dutého vlákna) a tak podobně. Je nutné i zajistit odpovídající vlhkost (třeba zvlhčovačem vzduchu), zlikvidovat případné plísně, často větrat (i již zmíněné lůžkoviny - omezíme životnost a porodnost roztočů). Pokud máme zvířecího domácího mazlíčka, je třeba zvýšených bezpečnostních opatření. Nemusíme jej zrovna dávat o dům dál nebo k babičce na vesnici, stačí jen, abychom zvíře častěji myli, čistili mu pelíšek a zamezili, aby se povalovalo v našich peřinách. Zkrátka a dobře, nejdůležitější je prevence.

A jaké léky mohou vlastně alergikovi alespoň dočasně ulevit? Jedná se takzvaná antihistaminika, která pomohou od neustálého kýchání nebo svědění, dále steroidní látky (ty hlavně ve formě klasických inhalátorů, které přinesou rychlou úlevu při kontaktu s alergenem, například pylem, při odpolední procházce atp.). Pomoci mohou i klasické nosní kapky, které uvolní ucpaný nos. Každý alergik ví, že ke zklidnění případné alergické reakce je třeba, aby u sebe nosil takzvaný "protišokový balíček", který je třeba v případě nutnosti okamžitě upotřebit

Číst 8459 krát