Alergologie pomůže

Pokud se u vás projevila nečekaná alergická reakce, nebo máte minimálně podezření, nemusíte si zoufat. Stačí se objednat na vyšetření na alergologii, kde vám účinně pomohou. Ptáte se jak?

Alergologie a imunologie

Léčba alergologa se dělí do tří základních bodů. Poté, co vás důkladně vyšetří a stanoví verdikt, na co že jste to vlastně alergičtí, je nutné, abyste se řídili jeho dalšími pokyny, především v rámci preventivních opatření. Ta mají zabránit kontaktu s alergenem. Jinými slovy - budete si muset odpustit časté procházky po lesní cestě, minimalizovat kontakt s domácími mazlíčky nebo bude nutné odepřít si občasnou sklenici mléka, hrst ořechů nebo obecně konzumaci jiné potraviny, která by mohla vyvolat zbytečnou alergickou reakci.

Imunoterapie

Když předejdeme do největší možné míry (pylovou invazi asi stoprocentně neodvrátíme) kontaktu s alergenem, je na řadě samotná léčba. Jako první přijde na řadu imunoterapie, jež probíhá pomocí alergenových vakcín. Imunoterapie má jediný cíl - pokud možno co nejvíce snížit vaši přecitlivělost na konkrétní alergen. Tato léčba trvá vždy několik let, nejčastěji bývá úspěšná tehdy, když trpíte alergií na pyl, roztoče nebo hmyz. V současné medicíně jde o nejúčinnější metodu, jak příznaky alergie přinejmenším potlačit.

Antihistaminika

Další možností jsou protialergické léky. Ty se dělí na takzvané úlevové a preventivní, výběr je de facto na ošetřujícím lékaři, protože na trhu jich najdete opravdu přehršel. Úlevové přinesou okamžitý oddych od bouřlivé alergické reakce, když potlačí její příznaky, preventivní antialergické léky se musí pobírat pravidelně. A ještě jedna připomínka - ani tehdy, kdy na sobě nepociťujete příznaky alergie již delší dobu, nechte rozhodnutí o léčbě raději na ošetřujícím lékaři. Nebojte se také zeptat, správný lékař by vám měl vysvětlit, proč vlastně alergická reakce probíhá, jak jí předcházet a tak podobně.

Číst 7010 krát